Priklausomybė nuo tabako yra liga, ir net 75 proc. rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, todėl rūkančiuosius kviečiame bent vienai dienai atsisakyti cigaretės, o galbūt ir ryžtingai priversti save atsikratyti sveikatai žalingo įpročio.
Tabako dūmuose yra apie 43 žinomi kancerogenai, tai yra medžiagos, sukeliančios vėžį. Greta kancerogeninio poveikio tabako dūmuose esančios medžiagos slopina organizmo imuninį atsaką ir organizmas nesugeba atpažinti ir sunaikinti pakitusių ląstelių. Tabako dūmuose esančios nuodingos medžiagos plaučiuose kartu su bronchų gleivėmis sudaro klijingus mišinius, vadinamus tabako dervomis, kurios nusėda bronchuose. Dervos padengia bronchus ir plaučius lyg suodžiai kamino vidų. Surūkant 20 cigarečių per dieną, per metus į plaučius nugula apie 210 g (pilna stiklinė!) dervų.
Neišvengiama ilgalaikio reguliaraus rūkymo pasekmė – lėtinis bronchitas. Cigarečių dūmai sukelia bronchų sienelės sustorėjimą, gleives gaminančių liaukučių išvešėjimą, jų pagausėjimą, bronchų spindžio susiaurėjimą. Ilgainiui paliečiami ir patys smulkieji bronchai.
Rūkalų dūmuose esantis anglies monoksidas, daug geriau jungiasi prie hemoglobino, nei deguonis, todėl rūkant sumažėja deguonies kiekis audiniuose ir gali išsivystyti hipoksija (deguonies stygius organizme). Ypač rūkymas pavojingas nėščiosioms – vaisius ypatingai jautrus tabako dūmams, jei nėščioji daug rūko, tai gali suketi vaisiaus hipoksiją. Nuolatinės hipoksijos pasekmės: priešlaikinis gimdymas, persileidimų skaičiaus padidėjimas. Rūkymas yra aterosklerozės rizikos veiksnys bei didina miokardo infarkto atsiradimo tikimybę. Insulto rizika padidėja moterims, kurios rūko ir vartoja geriamus kontraceptikus.
Nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet miršta daugiau kaip 4 mln. 900 tūkst. žmonių, iš jų 1 mln. 200 tūkst. Europos gyventojai, 7 000 – Lietuvos gyventojų.
Daugelis rūkančiųjų nemeta rūkyti galvodami, kad po ilgo rūkymo pakenkimai sveikatai negrįžtami ir mesti rūkyti nebėra prasmės. Tai netiesa! Rūkymo žala kaupiasi, bet kuo anksčiau yra metama rūkyti, tuo didesnė nauda sveikatai.
Pastebėta, kad metus rūkyti rizika sveikatai pradeda mažėti tuoj pat:
• po 20 val. iš organizmo visiškai pašalinamas anglies monoksidas (CO);
• per tris dienas, pradėjus atsipalaiduoti bronchams, palengvėja kvėpavimas;
• per tris mėnesius susireguliuoja kraujotaka (širdies dažnis, arterinis kraujospūdis);
• per tris – devynis mėnesius plaučių funkcija pagerėja apie 10 proc.;
• po vienerių metų miokardo infarkto rizika sumažėja 50 proc. lyginant su tais, kurie rūko toliau.
Informaciją parengė Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Asta Ivoškienė